Economie

Eurostat: România a avut cel mai mare avans al lucrărilor de construcții în august 2026

Actualizat · Prima relatare
4 publicații · 3 surse identificate ca independente

Eurostat raportează că România a înregistrat cel mai semnificativ avans al lucrărilor de construcții în august 2026, +39% față de august 2025. INS a comunicat creșteri în România în august 2026: volumul total +40,5% și construcții noi +45,2% față de august 2025, potrivit instituției.

  • Eurostat: creștere de 39% în România în august 2026 față de august 2025.
  • INS: volumul lucrărilor de construcții pe total a crescut cu 40,5% în România.
  • INS: lucrările de construcții noi au crescut cu 45,2% în România.
  • Eurostat: creștere în UE și în zona euro față de luna precedentă și față de anul anterior (date agregate).
  • Eurostat: exemple de creșteri și scăderi pe țări (Ungaria, Finlanda; Franța, Slovacia, Spania).

Ce se raportează

Relatat, dar încă neconfirmat independent.

  • Eurostat a relatat că România a înregistrat cel mai semnificativ avans al lucrărilor de construcții în august 2026, cu o creștere de 39% față de august 2025.
    1 sursă: Agerpres, Economica.net
    Ce scriu sursele
    • Agerpres: „În rândul statelor membre UE pentru care sunt disponibile datele, cele mai mari creșteri ale lucrărilor de construcții în august, comparativ cu perioada similară din 2025, au fost în România (39%), Ungaria (22%) și Finlanda (12,7%), cel mai sever declin fiind în Franța (minus 7,8%), Slovacia (minus 4,9%) și Spania (minus 4,3%).”
    • Economica.net: „cele mai mari creșteri ale lucrărilor de construcții în august, comparativ cu perioada similară din 2025, au fost în România (39%)”
  • Institutul Național de Statistică (INS) a comunicat că în România, în august 2026 față de august 2025, volumul lucrărilor de construcții, ca serie brută, a crescut pe total cu 40,5%.
    2 surse independente: Agerpres, Economica.net, Realitatea.net
    Ce scriu sursele
    • Agerpres: „volumul lucrărilor de construcții, ca serie brută, a crescut, pe total, cu 40,5%”
    • Economica.net: „Conform datelor Institutului Național de Statistică (INS), în România, în august 2026 față de august 2025, volumul lucrărilor de construcții, ca serie brută, a crescut, pe total, cu 40,5%”
    • Realitatea.net: „Ca serie brută, volumul lucrărilor de construcții a avansat cu 40,5% în august 2026 față de aceeași lună din 2025.”
  • INS a precizat că, în România, lucrările de construcții noi au crescut cu 45,2% în august 2026 față de august 2025.
    2 surse independente: Agerpres, Economica.net, Realitatea.net
    Ce scriu sursele
    • Agerpres: „lucrările de construcții noi (+45,2%)”
    • Economica.net: „salturi la lucrările de construcții noi (+45,2%)”
    • Realitatea.net: „Cele mai importante creșteri au fost consemnate la construcțiile noi, cu 45,2%”
  • Eurostat a arătat că lucrările de construcții au crescut cu 1,8% în zona euro și cu 2% în Uniunea Europeană în august 2026 față de luna precedentă.
    1 sursă: Agerpres, Economica.net
    Ce scriu sursele
    • Agerpres: „Datele Eurostat arată că lucrările de construcții au crescut cu 1,8% în zona euro și cu 2% în Uniunea Europeană, în august, comparativ cu luna precedentă (când s-a înregistrat un avans de 0,2% în zona euro și un declin de 0,1% în UE).”
    • Economica.net: „lucrările de construcții au crescut cu 1,8% în zona euro”
  • Oficiul European pentru Statistică (Eurostat) a arătat că lucrările de construcții au crescut cu 1,4% în zona euro în august 2026 față de august 2025.
    1 sursă: Agerpres
    Ce scriu sursele
    • Agerpres: „Lucrările de construcții au crescut cu 1,4% în zona euro”
  • Oficiul European pentru Statistică (Eurostat) a arătat că lucrările de construcții au crescut cu 2,6% în Uniunea Europeană în august 2026 față de august 2025.
    1 sursă: Agerpres
    Ce scriu sursele
    • Agerpres: „cu 2,6% în Uniunea Europeană în august, comparativ cu perioada similară din 2025”
  • Eurostat a indicat că cele mai mari creșteri ale lucrărilor de construcții în august 2026 față de august 2025 au fost în Ungaria (+22%) și Finlanda (+12,7%).
    1 sursă: Agerpres, Economica.net
    Ce scriu sursele
    • Agerpres: „Ungaria (22%) și Finlanda (12,7%)”
    • Economica.net: „Ungaria (22%)”
  • Eurostat a arătat că cele mai severe scăderi ale lucrărilor de construcții în august 2026 față de august 2025 au fost în Franța (minus 7,8%), Slovacia (minus 4,9%) și Spania (minus 4,3%).
    1 sursă: Agerpres, Economica.net
    Ce scriu sursele
    • Agerpres: „cel mai sever declin fiind în Franța (minus 7,8%), Slovacia (minus 4,9%) și Spania (minus 4,3%)”
    • Economica.net: „cel mai sever declin fiind în Franța (minus 7,8%)”
Încă 8
  • Finlanda a înregistrat o creștere a lucrărilor de construcții de 12,7% în august 2026 față de august 2025, potrivit Eurostat.
    1 sursă: Economica.net
    Ce scriu sursele
    • Economica.net: „Finlanda (12,7%)”
  • Lucrările de construcții au crescut cu 2% în Uniunea Europeană în august 2026 față de luna precedentă, potrivit Eurostat.
    1 sursă: Economica.net
    Ce scriu sursele
    • Economica.net: „cu 2% în Uniunea Europeană, în august, comparativ cu luna precedentă”
  • Lucrările de întreținere și reparații curente în construcții au crescut cu 39,5% în august 2026 față de august 2025.
    1 sursă: Realitatea.net
    Ce scriu sursele
    • Realitatea.net: „la lucrările de întreținere și reparații curente, cu 39,5%”
  • Reparațiile capitale în construcții au crescut cu 22,7% în august 2026 față de august 2025.
    1 sursă: Realitatea.net
    Ce scriu sursele
    • Realitatea.net: „și la reparațiile capitale, cu 22,7%.”
  • Lucrările la clădirile rezidențiale au crescut cu 54,9% în august 2026 față de august 2025.
    1 sursă: Realitatea.net
    Ce scriu sursele
    • Realitatea.net: „lucrările la clădirile rezidențiale au crescut cu 54,9%”
  • Lucrările la construcțiile inginerești au crescut cu 39,5% în august 2026 față de august 2025.
    1 sursă: Realitatea.net
    Ce scriu sursele
    • Realitatea.net: „cele la construcțiile inginerești cu 39,5%”
  • Lucrările la clădirile nerezidențiale au crescut cu 33,3% în august 2026 față de august 2025.
    1 sursă: Realitatea.net
    Ce scriu sursele
    • Realitatea.net: „iar cele la clădirile nerezidențiale cu 33,3%”
  • În seria ajustată sezonier, INS a raportat un avans anual de 35,5% pentru volumul lucrărilor de construcții în România.
    1 sursă: Realitatea.net
    Ce scriu sursele
    • Realitatea.net: „Pentru seria ajustată sezonier, INS a raportat un avans anual de 35,5%.”

Ce nu știm încă

  • Care sunt cauzele creșterilor mari în România comparativ cu alte țări?
  • Cât din creșterea totală provine din lucrări noi față de întreținere și reparații?
  • Cum va evolua sectorul construcțiilor în lunile următoare conform instituțiilor?